Dla osób prowadzących firmę ciągłe przemieszczanie się to codzienność. W dzisiejszych czasach nie można pozwolić sobie na pozostanie poza zasięgiem Internetu, kontaktem z pracownikami czy bazą plików. Nie zawsze możliwe jest użycie laptopa, ale smartphony oferują to wszystko w równym stopniu. Pod warunkiem, że ich bateria jest naładowana. Podstawą komunikacji między pracownikami, bądź z klientem są e-maile. Skrzynki pocztowe mają swoje wersje mobile, nie brakuje też aplikacji dedykowanych poszczególnym skrzynkom. Divide łączy się z kontami Exchange, popularnej platformy Microsoft. Synchronizuje wszystkie dane ze smartphonem: wiadomości, kalendarz spotkań czy biznesowe kontakty. Dzięki niej praca jest uporządkowana, a niezależnie od wykorzystywanego urządzenia, zawsze mamy dostęp do kompletnych dnaych. Dzień w pracy zwykle wypełniony jest chaosem, czasem otrzymujemy ważną informację czy wpadamy na genialny pomysł w biegu, nie mając najmniejszych szans na ich zapisanie. Aplikacja Evernote pozwala na tworzenie usystematyzowanych notatek, dodawanie kontaktów, magazynowanie zdjęć, itp. Jeżeli korzystasz z kilku smartphonów zsynchronizowane konto pozwala na podgląd Twoich treści na każdym z nich.

Rejestrator Rozmów to naprawdę przydatne narzędzie. Pozwala nagrywać rozmowy telefoniczne, spotkania biznesowe i prezentacje, by w przyszłości móc odtworzyć każdy istotny szczegół. Pozwala tworzenie notatek głosowych, co doceni każda kreatywna dusza, która wpada na najlepsze pomysły w najmniej spodziewanych momentach.

W sytuacjach, gdy jest to dopuszczone aplikacja EasySign bywa naprawdę zbawienna… Pozwala na składanie cyfrowych podpisów na odległość! Eliminuje potrzebę osobistych wizyt, np. w siedzibie klienta, co niezwykle oszczędza czas. Ułatwia porządkowanie dokumentów, przyspiesza zawieranie transakcji, umożliwia podgląd dokumentów w dowolnym momencie.

Asana – stale udoskonalana, potężna aplikacja pozwalająca na zarządzanie projektem na każdym jego etapie. Pozwala na rozplanowanie poszczególnych zadań, przydzielenie go zespołom zadaniowym oraz przesyłanie plików. Prosta w obsłudze, atrakcyjna w formie, zsynchronizowana z kontami pocztowymi pracowników. Interfejs jest intuicyjny, prosty w obsłudze i pozbawiony banerów reklamowych.  Pomocna przy wyborze miejsca spotkania z klientem, niezastąpiona w sytuacjach podbramkowych, gdy stan baterii jest bliski zeru – aplikacja Powermat. Pozwala wyszukiwać lokale posiadające maty ładujące, monitoruje stan akumulatora.